top of page

כאבים בכתף - הטיפול טבעי

כאבים בכתף מהווה את אחת הסיבות השכיחות ביותר לביקור אצל רופאי משפחה, מסיבות הקשורות לכאבי שריר-שלד.

טווח התנועה של מפרק הכתף הינו הרחב ביותר בגוף האדם. זהו מפרק מורכב שבתנועתיות שלו לוקחים חלק מבנים רבים. מבנים אלו, חייבים לעבוד בתיאום, על מנת לאפשר תנועה מקסימלית, ללא כאב ובו בזמן לשמור על יציבות המפרק.

התנועתיות הרבה ומורכבותו של מפרק הכתף, מותירות אותו חשוף לפגיעות רבות כתוצאה מחבלות (טראומה), תנועה לא נכונה, שימוש עודף, יציבה לא נכונה וגורמים נוספים.

כאב יכול להיגרם כתוצאה מבעיה בשרירים, בגידים, במפרקים או ברקמות אחרות באזור. תחושת כאב זו מתווכת על ידי סיבי עצבים תחושתיים המצויים ברקמות השונות בגוף.  

בגלל ריבוי המבנים במפרק הכתף, הפגיעות האפשריות הן רבות, ועל כן ישנה חשיבות גדולה לאבחון וזיהוי מדויק של מקור הכאב.

פתולוגיות שכיחות הגורמות לכאב במפרק הכתף:

 

קרע במסובבי הכתף (rotator cuf tear)​

מפרק הכתף מיוצב בעזרת קבוצה של ארבעה שרירים, הנקראים "מסובבי הכתף" או rotator cuff muscles. קרע חלקי או מלא בגידים של שרירים אלו מהווה אחת מהפגיעות הנפוצות ביותר של מפרק הכתף. הגורם השכיח ביותר לפגיעה זו היא דגנרציה טבעית שקשורה לגיל מבוגר (בגיל 60 קיים 50% להימצאות של קרע חלקי באחד מגידי הכתף). קרע באחד או יותר מהגידים יגרום לכאב בתנועה, מגבלה בתנועה וקושי להירדם בלילה בגלל אי-נוחות וכאב.

 

דלקת של הבורסה  (Bursitis)                           

הבורסה הינו שק נוזלים קטן, הנמצא במפרקים, ותפקידו לספוג לחץ וזעזועים ולהקטין את החיכוך הנוצר בין מבנים שונים במפרק, לרוב בין שריר/גיד  לבין עצם. כאשר אחד או יותר מהשרירים המגיעים למפרק הכתף מתקצר, נוצר לחץ על הבורסה ולחץ זה גורם לדלקת בה.

דלקת גיד- (Tendinitis)

במפרק הכתף מתחברים מספר גידים, שכל אחד מהם עלול, מסיבות שונות כגון חבלה, שימוש עודף או גיל מבוגר, לפתח תהליך דלקתי שיגרום לכאב במפרק ואף למגבלה בתנועה.

תסמונת הצביטה (Impingement Syndrome)

תופעה זו נגרמת כאשר המרווח שבין עצם הזרוע (הומרוס) לבין זיז השכמה (אקרומיון) מצטמצם ולא מאפשר לגידי מסובבי הכתף(Rotator cuff) לעבור בחופשיות. הצטמצמות המרווח יכולה להיגרם כתוצאה מגורמים שונים כגון ;דלקת בבורסה, הסתיידות רצועה או בליטת זיז גרמי. הכאב מופיע בעיקר בהרמה של היד, שינה על הצד הפגוע או השענות על הכתף.

כתף קפואה- (Adhesive Capsulitis)

"כתף קפואה" זה מצב בו מפרק הכתף סובל מירידה משמעותית בטווח התנועה, גם כשהמטופל מנסה להזיזו בצורה אקטיבית וגם כאשר הרופא מנסה להזיז את המפרק בצורה פאסיבית.

 "כתף קפואה" מתפתחת לרוב בעקבות דלקת, הצטלקות, התעבות או התכווצות של הקופסית (קפסולה) המקיפה את מפרק הכתף. פעמים רבות כתף קפואה תתפתח בעקבות פגיעה קודמת במפרק, שגרמה לחוסר תנועה במפרק כתוצאה מכאב או מגבלה ממשית.

נקודות הדק -  (Trigger points) 

נקודות הדק הן נקודות רגישות מאוד, בתוך רצועות של סיבים תפוסים ומעובים, בתוך רקמת השריר(taut bands). נקודות אלו גורמות לדפוסי כאב שונים (במקרים רבים הרחק מהנקודה עצמה) מגבלה בתנועה, חולשה של השריר ואף תחושת נימול.

 נקודות הדק מתפתחות מסיבות שונות בהם; יציבה לא טובה, פעילות יתר, תנועה חוזרת, טראומה ועוד.

מחקרים אחרונים מראים כי השכיחות של נקודות הדק במטופלים, המציגים תלונה של כאבי כתף, הינה גבוהה מאוד.(יש מחקר המראה הימצאות של נקודות הדק ב 100% מהנבדקים.)

במקרים רבים נקודות הדק מהוות חלק עיקרי מהבעיה בכל אחת מהפתולוגיות, אותן פירטתי במאמר זה. הטיפול בנקודות אלו מתבצע על-ידי לחיצות, עיסוי עמוק ואיטי, דיקור לרקמת השריר ("דיקור יבש") ומתיחות.

נוגדי דלקת – כן או לא?

כשאנו סובלים מבעיה כלשהיא ברקמות הגוף, אחת מהתופעות הנלוות הינה דלקת מקומית. תפקידה של הדלקת הוא לאפשר ריפוי טבעי של הרקמה הפגועה.

 כשהדלקת מסיבה מסוימת הופכת לכרונית, זה מחמיר את הכאב המקומי המתמשך. מסיבה זו הטיפול הראשון המוצע על-ידי הרופא, לכאבים במפרק הכתף, יהיה תרופות נוגדות דלקת דוגמת ארקוקסיה, אטופן ותרופות נוספות.

תרופות אלו מטפלות בדלקת עצמה ולא במה שגורם לה (לדוגמה שריר מקוצר), ולכן פעמים רבות אינן פותרות את הבעיה.  כמו כן תרופות אלה עלולות לגרום לתופעות לוואי, תגובות בין-תרופתיות ובמקרים קשים אף נזק לכליות ולקיבה.

זיהוי מדויק של הרקמה הפגועה ומקור הכאב וטיפול ממוקד בהם, בנוסף לטיפול מקיף בכל המבנים של מפרק הכתף, מאפשר הורדת עומס מהרקמה הפגועה מה שיוביל לירידה בדלקת המקומית, ירידה ברמת הכאב ושיפור בטווח התנועה.

הטיפול השמרני בכאבי כתף

מטרת הטיפול השמרני היא הורדת הכאב, שיפור טווחי תנועה ומניעת הישנות הבעיה. מטרה זו מושגת על-ידי שחרור נקודות הדק, שחרור הידבקויות ברקמות החיבור, שיפור זרימת הדם באזור ,הורדת דלקת, שיפור התנועתיות במפרק וטיפול בגידים. הטיפול השמרני בכאבים בכתף מתבצע בעזרת טכניקות מגע שונות כגון פאסיה-תרפיה ושיאצו , דיקור יבש, אלקטרו-תרפיה, ודיקור סיני.

ישנה חשיבות רבה לאבחון מדויק על-ידי תשאול המטופל, בדיקות קליניות, בדיקות הדמיה (CT,MRI, אולטרה-סאונד) וכמובן חשיבות מירבית לאבחון על-ידי מגע. בעזרת מגע מיומן ניתן לזהות את השריר, הגיד או רקמת החיבור הפגועה ולטפל בה. 

הטיפול שונה מאדם לאדם ומפתולוגיה אחת לשנייה מאחר וישנם מבנים שונים, העלולים לגרום לכאב וסיבות שונות להיווצרות הכאב במפרק.

 

טיפול בבעיות כתף צריך להתבצע על ידי מטפל מוסמך בלבד ולאחר שהמטופל נבדק על ידי רופא על מנת לשלול פתולוגיות פנימיות או אורתופדיות העלולות לסכן את המטופל.

Success! Message received.

bottom of page